Taste of Prague Czech Podcast, Ep 30 - Marko Jelič of Winegeek

[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]

Kdo se o naturální vína v Čechách a na Moravě alespoň trochu zajímá, jméno Marka Jeliče mu nebude neznámé. Marko je totiž pod jménem Winegeek - značkou, kterou založil - distributorem vín ze stáje velmi populárních naturálních vinařů převážně ze Střední Evropy a z Moravy a pokud jste je někde v baru nebo v restauraci pili, určitě v tom měl Marko prsty. A pokud jsme se Zuzkou byli minimálně v prvních týdnech jarní karantény roku 2020 trochu napití, musíme přiznat, že v tom Marko měl prsty taky - po zavření restaurací okamžitě rozjel rozvoz vín po Praze a vína mu rozváželi someliéři restaurací, které právě zavřeli.

Marko je také členem Družstva, skupiny mladých lidí, kteří se nějak točí kolem naturálních vín a elektronické hudby. Tyto dvě věci pak dávají dohromady na pop-up akcích, které se vždy odehrávají na nějakém zajímavém místě, které nemusí bát obvykle veřejnosti přístupné (třeba Strahovský stadion nebo Vila Tugendhat). Zaplatíte vstupné, dostanete degustační skleničky a zápisník a můžete ochutnávat z nabídky vždy 12 vín, z nichž každý člen Družstva vybere dvě. Teď měli z očividných důvodů chvíli pauzu, ale až budou zase fungovat, určitě se na nějaké akci stavte - jsou super.

Na rozhovor jsme šli trochu od lesa. Ptali jsme se na Markovy úplné počátky - kde se narodil (jeho máma je z Moravy, ale táta ze Srbska), jestli jeho srbské kořeny nějak ovlivnily jeho vinaření a jaké měl v enologii vůbec plány, jestli nějaké. A pak postupně přecházíme k naturálním vínům a k otázkám, které se týkají jejich distribuce, oblíbenosti, výjimečnosti. Ptali jsme se třeba:

  • Jak se v České republice vůbec ocitl a jaký má vztah ke svým srbským kořenům?

  • Kdy se rozhodl věnovat vínu? Chtěl rovnou vína prodávat, nebo nejdříve vinařit?

  • Kolik vína vůbec vyrobil a chtěl by se tomu věnovat dále?

  • Proč naturální vína? Užije si i nějaké konvenční víno?

  • Jak se dostal k distribuci vín? Kdo byl jeho prvním vinařem?

  • Chtěl by zastupovat české vinaře i více v zahraničí a mají česká a moravská vína v souboji se zahraniční konkurencí šanci?

  • Jak musel reagovat na zavření restaurací během covidové krize a do jaké míry dokáže maloobchod nahradit velkoobchod?

  • Proč vůbec vzniklo Družstvo a nechybí mu už nějaká akce?

  • A co plánuje ve svém relativně nových obchodě do budoucna?

  • Existuje něco jako „guilty pleasures“ ve víně? A má nějaké? A co v jídle?

Přejeme vám příjemný poslech!  

Doufám, že se vám dnešní díl našeho českého podcastu líbil! Prosím zaregistrujte se k jeho odběru u nás na stránce, na Apple Podcasts nebo Spotify a pokud se Vám líbil, dejte nám prosím pět hvězdiček. Díky moc a těšíme se na Vás příště!